Щоб зменшити сирітство в Україні потрібно змінити підхід до усиновлення та сформувати діючу систему супроводу цього процесу

Щоб зменшити сирітство в Україні потрібно змінити підхід до усиновлення та сформувати діючу систему супроводу цього процесу

Такого висновку дійшли експерти в результаті проведеного дослідження щодо порівняння системи усиновлення в Україні з іншими країнами. Висновки дослідження були озвучені на форумі «Форми державно-приватної співпраці у питаннях сирітства в Україні», якій провів RUSH Foundation. 

На форумі обговорили проблеми сирітства, зокрема необхідність зміни процесу усиновлення. Учасники дискусій та гості дійшли спільного висновку, що потрібно поставити на перший план потреби самої дитини і відмовитися від парадигми за якою усиновлення проводиться для задоволення потреб батьків. 

В заході взяли участь: Василь Луцик, голова Національної соціальної сервісної служби України; Дар’я Касьянова, голова правління ГС «Українська мережа за права дитини», національна програмна директорка МБО БФ «СОС Дитячі містечка» Україна; Вікторія Гриб, депутатка Верховної Ради України; Людмила Волинець, співголова Всеукраїнської громадської організації «Служба захисту дітей»; Ірина Суслова, представниця Уповноваженого з прав дітей, сім'ї, молоді та спорту; Христина Купчева, керівниця програми «Громада-Дитина-Сім’я», Благодійна організація «Українська освітня платформа»; Наталя Масло, директорка Rush Foundation; Лариса Самсонова, офіцерка зі зв'язків з громадськістю та органами влади «Люмос Україна»; Микола Литвиненко, керівник напрямку із захисту прав дитини Ініціативи із захисту прав дитини та розвитку соціальних послуг проєкту Уряду Канади «Супровід Урядових реформ в Україні»; Оксана Лебедєва, засновниця громадської організації «Gen.Ukrainian»; Тімур Мірошниченко,український телеведучий; Орест Дрималовський, ведучий програми «Вікна» СТБ; Юлія Слісаренко, Q&Q Research; 

Учасники зустрічі обговорили питання сирітства та те, як зараз побудована системаусиновлення. «Зміни повинні бути ефективними. Держава вже здійснює кроки для спрощення процедури усиновлення. Нещодавно було впроваджена опція подання документів через систему «Дія». Ми надали можливість проводити онлайн-зустрічі потенційних усиновлювачів з дітьми, які зараз перебувають за кордоном. Ми намагаємося зробити все, щоб усиновлювачі могли швидко та доступно навчитися бути батьками. Тільки спільними зусиллями держави, громадських організацій і фондів можна вирішити проблеми сирітства та досягти нашої спільної мети — сім'ї для кожної дитини», —зазначив Василь Луцик, голова Національної соціальної сервісної служби України.

Недосконалість процесу усиновлення озвучили Тімур та Інна Мірошниченко, які зараз проходять процес усиновлення. А також Леся Фетісенко, яка вже усиновила дитину. «Процес дуже затягнутий і забюрократизований. Ми пів року подавали всі документи та лише змогли пройти навчання. Немає прозорої інформації на всіх етапах. Немає цифрової черги та розуміння як вона рухається. Тобто на кожному етапі є моменти, які потрібно удосконалювати», — поділився власним досвідом Тімур Мірошниченко. 

«Протягом 90 днів мені довелося дзвонити в органи опіки щодня, щоб мені призначили зустріч з дитиною. Але все-таки нам вдалося всиновити хлопчика. І я просто млію від щастя, коли він каже: «Я люблю тебе, мамо», — розказує Леся Фетісенко.  

На зустрічі обговорили наймасштабнішу евакуацію дітей-сиріт, яку провів RUSH Foundation. В рамках проєкту «Дитинство без війни» вдалось евакуювати 1700 дітей та їх супроводжуючих з України до Туреччини. «Діти-сироти, які виїжджали в евакуацію, були лише списком, поки ми не побачили їхні обличчя, не подивилися їм в очі. Ми прожили з ними цілий рік і стали свідками багатьох їхніх проблем, починаючи від психологічного стану та здоров'я, і закінчуючи труднощами навчання та спілкування. Ця евакуація є яскравим прикладом ефективного партнерства приватного сектору та влади. Для цих дітей ми надали абсолютно все і навіть більше, ніж вони мали в Україні. Вони знаходяться під захистом проєкту, державних органів Туреччини та українських дипломатичних установ Туреччини. Мають безкоштовну медицину, проживання, харчування, внутрішній і зовнішній інтертеймент. Заглибившись у проблему сирітства, ми вирішили піти далі і створили Фонд, засновником якого є Руслан Шостак. Ми прагнемо стати надійним партнером у вирішенні проблем дітей-сиріт для держави, зокрема Міністерстванаціональної політики та Національної сервісної служби», — відзначила Наталя Масло, директор RUSH Foundation.

Під час конференції презентували перший етап дослідження: «Де Україна на карті світу в розрізі вирішення проблеми сирітства? Який портрет сучасного усиновлювача в Україні?», який провели Q&Q Research. 

Дослідження висвітлило необхідність зміни підходу до усиновлення та популяризації усиновлення та опікунства. «Законодавство України в цілому таке ж, як і в розвинутих країнах. Однак, щоб його реалізувати, Україна має стати соціальною країною, в якій неможливо опинитися за межею бідності та створені всі умови для виховання дітей у сім’ї, в тому числі інклюзивні. Для ефективної роботи в цьому напрямку необхідно сформувати надійну службу з професійним менеджментом, яка надає послуги з усиновлення в Україні», — наголосила Юлія Слісаренко, директор дослідницького центру Q&Q Research.

«Тому зараз головне завдання — змінити уявлення про усиновлення та спрямувати увагу на потреби саме дитини. Пріоритетом має бути думка про те, як допомогти дитині та забезпечити всі можливості для її повноцінного розвитку, а не задовольняти власні бажання та потреби батьків», — додала Наталя Масло.

Вирішення проблем сирітства можливе лише спільними зусиллями держави та приватного сектору. Тільки так можна дати кожній дитині шанс на щасливе та повноцінне життя в родині.